Pastörize süt

Pastörizasyon, gıda sanayisinde hastalık yapıcı zararlı(patojen) bakterilerden kurtulmak için ısıl işlem yöntemini ifade eder.

İçeceğin asitli olma durumuna göre sıcaklık değeri değişir. Gıda ne kadar asitliyse pastörizasyon o kadar düşük sıcaklıkta yapılır. Genellikle süt ve meyve sularında yapılan pastörizasyon işlemi, asidik olan meyve sularında daha düşük sıcaklıklarda yapılabilir.

Pastörize edilen sütler buzdolabında saklanması gerekir. Pastörizasyon işleminde %100 bir temizlik yoktur. Bu yüzden buzdolabında muhafaza edilmemesi dışarıda bekletilmesi ve kontamine olması durumunda bakteri ve patojenler  faaliyete geçebilmektedir. Dolayısıyla pastörize sütün raf ömrü maksimum 5-7 gündür. Bu işlemde mikroorganizmalar tamamen yok olmaz, sadece patojen mikroorganizmaları yok etmek amaçlanır.

Sütte pastörizasyon işlemi, sütün belli bir sıcaklığa kadar ısıtılıp aniden soğutulması ile gerçekleşir. Isıtma sıcaklığı 72°C ile 75°C arasındadır ve 15 – 20 saniye sürer. Sonrasında süt 5°C ye soğutulur. Bu işlemle insan sağlığına zararlı olan bakteriler yok edilir ve sütün dayanma süresi artırılır.

Başa dön