Sütte Antibiyotik

İnsanlar gibi inekler de hastalanınca ilk verilen ilaç maalesef antibiyotiklerdir.

Hastalanmış ve antibiyotik verilmiş inekler normal şartlarda diğer ineklerden ayrı sağılır ve sütleri de buzağılara verilir  veya maalesef yasak olmasına rağmen ucuz kaşar,yoğurt vb ürünler yapan merdiven altı firmalara satılır.

Çiftlik sahipleri bilerek antibiyotikli sütleri diğer sütlere katmazlar. Çünkü az miktardaki antibiyotikli süt tonlarca sütü antibiyotikli hale getirir. Antibiyotikli sütlerden yoğurt olmaz. Alıcı firmalar sütleri çiftlikten alırken ve fabrikalarda antibiyotik testi yaparlar. Antibiyotik çıkan sütler alınmaz veya geri iade edilir. Bu durum çiftliklerin  büyük ticari kayba uğramaları demek olduğu için, Antibiyotikli sütleri bilerek satmaya çalışmazlar.

Satılan çiğ sütlerin arasında kontrol dışında bir süt karışımı veya onlarca farklı yerden toplanan küçük miktarlardaki sütlerin arasına kasıtlı olarak karıştırılmış olabilir.Antibiyotikli sütten yoğurt olmayacağı için çok fazla endişe edilecek bir durum yoktur. Ancak ucuz satılan kaşar, yoğurt vb. ürünlerde çoğunlukla hile olduğunu unutmayın.

Başa dön