Günlük Süt

Yoğurt nasıl oluşur

Yoğurt, içerisinde yoğun olarak insanın flora bakterileri ile aynı aileden olan laktik asit bakterilerinin yaşadığı, yaşayan, canlı bir yiyecektir. Bağırsaklarda bulunan yararlı bakterilerin azalması, zararlı bakterilerin artması bağışıklık sistemini çökerterek ölüme kadar varan çeşitli hastalıklara neden olur. Bağırsakta bulunan yararlı bakterileri artırmanın en kolay ve en etkili yöntemi yoğurt vb fermente ürünleri düzenli tüketmektir.

Yoğurt nasıl oluşur:

Yoğurt yapmak amacı ile kaynatılan süt 43-45 C° ye soğutulduğunda yoğurt mayası ilave edilir. Süte ilave edilen yoğurt mayası içerisinde yoğurt bakterileri bulunur ( Lactobacillus Bulgaricus ve Streptococcus thermophilus ). Bu bakteriler sadece sütte bulunan Laktozu ( Süt şekeri ) yemeye başlar ve laktik asit üretmeye başlarlar.

Sütteki asitliğin değişimini farkeden proteinler birbirlerine tutunmaya başlayarak ağ oluştururlar. Sütte bulunan su,yağ ve diğer bileşenler bu ağa tutunarak yoğurt oluşumunu sağlar.

Yoğurt bakterileri canlı kaldığı sürece yoğurtta diğer bakteri ve mayalar barınamazlar. Bu bakteriler, hem çok güçlü antibiyosis yapan, ve yarattığı asidik ortam nedeni ile de patojen mikroorganizmalara yaşama şansı tanımayan, bakterilerdir

Yoğurt mayalama süresi 5-6 saati geçerse ortamdaki asitlik artmaya devam edeceği için yoğurt ekşimeye başlar. Yoğurt jele benzer bir hale dönüşebilir.

Başa dön